Apple Watch’ta EKG Serüveni Başladı

2018’in Eylül’ünden bu yana birçok ülkede aktif olarak kullanılan EKG özelliği, maalesef yasal süreçlerden ötürü ülkemize gelememişti. Ancak Apple, yayınladığı bir dizi açıklama ile mart ayında ülkemize yeni güncellemesi ile dahil oldu. Apple Watch Series 4 ve Apple Watch Series 5 cihazlarına EKG özelliği artık bulunmakta.

Apple Watch Series 4 ve 5’lerin kristal arka yüzü ve Digital Crown’unda yerleşik olarak bunan elektrotlar  EKG uygulaması ile birlikte çalışarak, kullanıcıların EKG’lerini çekmeye yarıyor. Kullanıcı saat bileğindeyken Digital Crown’a dokunmasıyla tamamlanan devre ile iki elektrotlu sistem oluşmuş oluyor ve kalbin ürettiği elektrik sinyallerinin ölçümü tamamlanıyor. Hastanede çekilen 12 elektrotlu EKG sistemi ile kıyaslanamasa da 30 saniyede elde edilen bu kayıt kalp ritmini, atriyal fibrilasyon, sinüs ritmi, düşük veya yüksek kalp atış hızı veya belirsiz şeklinde sınıflandırmaya yetiyor. Tüm kayıtlar; ilişkili sınıflandırmalar ve belirtilen tüm semptomlar IPhone’daki ‘Sağlık’ uygulamasında güvenli bir biçimde saklanıyor. Kullanıcılar sonuçları içeren PDF belgesini ise doktorlarıyla paylaşabiliyor.

Hastaneye giderek çekildiğimiz EKG’nin; artık kolumuzdaki minicik bir cihazda olması sizi de heyecanlandırdı mı therherseyvar sakinleri? 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: